Переможець конкурсу AgroChallenge - "Ультразвукова кавітаційна обробка молока"

Кожна людина так чи інакше споживала молоко в своєму житті. І не принципово, що це було – молоко, йогурт, сметана чи ряжанка. Молочна продукція має великий попит на ринку споживачів і здавалося б, що цей механізм працює чітко та без особливих проблем. Але це лише на перший погляд.

Давайте подивимось на питання виготовлення молочного продукту зі сторони виробника. Дійсно технологія переробки досить складна, потребує дорого обладнання та значних затрат. Але впровадивши цю технологію один раз виробник має стабільний випуск готової продукції.

Що може суттєво вплинути на цей процес виготовлення? В чому полягають основні ризики? Адже знаючи відповіді на ці питання виробник убезпечує свій бізнес.

Одним з головних ризиків для виробництва є постачання сировини. З кожним роком сировинна база зменшується. Це спонукає заготівельні компанії та виробників молочної продукції значно розширювати область забору молока.

При цьому молокозаборні машини вимушені приймати молоко у дрібних фермерів в яких питання стерильності та якості продукції «на жаль» стоїть не на першому місці. Під час транспортування молока від постачальників до молокопереробних заводів, під впливом температури, наявності мікроорганізмів в молоці та тривалого часу доставки. Молоко скисає.

Що робити? Ви можете сказати, що існують стерилізатори для обробки молока. Існують, але вони знаходяться безпосередньо на виробництві. А туди треба ще доставити молоко.

І тут виникла ідея. А якщо є можливість встановити стерилізатор безпосередньо на молокозобірні машини. Це б дало змогу перенести частину технологічного процесу переробки на процес транспортування молока, тим самим зменшивши час на отримання готової продукції та гарантовано забезпечити доставку молока на виробництво. Існуюче обладнання із-за своїх габаритів та споживаної потужності не можливо використовувати безпосередньо на автомобілях. Науковий колектив однодумців у складі Мовчанюка А. В., Фесича В.П., Гришка І.А., Зілінського А.І., Берник І.М. під керівництвом д.т.н. проф. Луговського О.Ф. досить довгий час займаються створенням ультразвукових кавітаційних пристроїв. Одним із яких є проточний ультразвуковий кавітатор для знезараження рідин. Цей пристрій завдяки енергії, яка виділяється при схлопуванні кавітаційного пухирця в середині рідини здатна руйнувати частинки, які трапляються на її шляху. І не принципово, що це буде, чи мікроорганізм – холодна пастеризація молока, чи жирова кулька – гомогенезація продукту.

Чому зробили акцент на гомогенезації молока. Фахівці в сфері харчових технологій стверджують, що засвоюваємість молока на пряму залежить від розміру жирових кульок. Ультразвукова кавітація дає можливість роздробити ці жирові кульки до 5 мікрометрів, що в кінцевому результаті дає можливість отримати продукт з покращеними властивостями.

В світі багато компаній займаються створенням ультразвукових кавітаторів, але на відміну від інших науковцям НТУУ «КПІ» вдалося створити проточну малопотужну систему з можливістю концентрації ультразвукової енергії. Адже чим більшу енергію вдається ввести в рідину тим більший якісний та кількісний склад знищених мікроорганізмів. Саме ці переваги дають можливість застосовувати таке обладнання на молокозабірних автомобілях.